міністри оборони НАТО скептично оцінили пропозицію Трампа

Головне
міністри оборони НАТО скептично оцінили пропозицію Трампа

Міністри оборони країн НАТО скептично поставилися до слів обраного президента США Дональда Трампа про необхідність для членів Альянсу збільшити свої оборонні витрати до 5% ВВП. Під час зустрічі у форматі «Рамштайн» 9 січня вони наголосили, що важливіша не конкретна цифра, а здатність виконувати оборонні завдання.

«Всі цифри і відсотки нам зараз взагалі не допомагають. 2% сильного ВВП можуть бути значними, а три з половиною відсотки слабкого ВВП – дуже малими», – заявив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.

За його словами, 5% у Німеччині означали б близько 40% федерального бюджету. «Я не знаю, яка країна може собі це дозволити. Тому справа не у відсотках. Питання в тому, щоб виконувалися визначені цілі спроможностей НАТО», – наголосив Пісторіус.

Міністр оборони Естонії Ханно Певкур у коментарі Радіо Свобода заявив, що спочатку США самі мають продемонструвати готовність до таких витрат. «Хотілося б почути, що скажуть самі Сполучені Штати про це. Коли ми візьмемо сьогоднішні зобов’язання США, вони інвестують близько 2,7-3% в оборону. Це означає, що їм треба буде збільшити на 2%, що підніме їхні оборонні витрати з приблизно 850 мільярдів до 1,5 трильйона доларів», – підрахував Певкур.

Латвія, яка вже зараз є однією з небагатьох країн НАТО, що витрачає понад 3% ВВП на оборону, планує й далі збільшувати ці витрати. «Цього року ми матимемо фінансування 3,45% від нашого ВВП. Наступного року буде 3,7%. І нещодавно політичне керівництво оголосило, що ми готові рухатися до 4%», – повідомив міністр оборони Латвії Андріс Спрудс у коментарі Радіо Свобода.

За його словами, такий рівень витрат демонструє розуміння загроз, з якими стикається світ. «У роки Холодної війни в середньому було близько 4%. Тому, звісно, 2%, про які ми говорили раніше, недостатньо», – зазначив Спрудс.

Для ухвалення нового показника витрат на оборону потрібна згода всіх 32 країн-членів НАТО. Станом на липень 2024 року 23 країни Альянсу досягли цілі у 2% ВВП на оборону. Німеччина, Нідерланди, Норвегія і Туреччина досягли цього показника вперше.

Трамп висунув пропозицію про 5-відсоткові витрати під час пресконференції 7 січня, повторюючи свої давні заяви про те, що європейські союзники недоплачують за захист США.

«Вони всі можуть собі це дозволити, але вони повинні бути на рівні 5 відсотків, а не 2 відсотків», – сказав Трамп, інавгурація якого відбудеться 20 січня.

Сполучені Штати витрачають на оборону 3,38% ВВП. З огляду на розмір економіки США, це становить понад 60 відсотків від загального обсягу НАТО.