У РФ до тривалих термінів засудили групу полонених «азовців»
Головне
Південний окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону оголосив вироки 23 громадянам України, які служили в батальйоні «Азов» і працювали в його тиловому забезпеченні, повідомляють «Медіазона» та SOTAvision.
Усіх їх визнали винними в «насильницькому захопленні влади» та «організації діяльності терористичної організації». 11 фігурантам справи також інкримінували «проходження навчання для терористичної діяльності».
Спочатку в справі фігурували 24 людини. Однак у липні 2024 року в російському СІЗО помер Олександр Іщенко, який працював водієм у полку «Азов». Двоє військовослужбовців, Давид Касаткін та Дмитро Лабінський, повернулися в Україну за обміном ще до початку суду. Пізніше Україна обміняла ще дев’ять жінок: вісім кухарок та одна комірниця, яка працювала в тиловому забезпеченні полку, повернулися додому.
У суді були присутні 12 українців, вони отримали такі терміни:
Олександр Мухін – 22 роки;
Ярослав Ждамаров – 22 роки;
Олег Жарков – 13 років;
Анатолій Грицик – 13 років;
Олексій Смиков – 13 років;
Олег Міжгородський – 17 років;
Олександр Ірха – 15 років;
Артем Гребешков – 20 років;
Артур Грецький – 22 роки;
Олександр Мероченець – 22 роки;
Олег Тишкул – 22 роки;
Микита Тімонін – 22 роки.
Ще 11 фігурантів справи засудили до заочних термінів:
Олена Аврамова – 13 років;
Ніна Бондаренко – 13 років;
Олена Бондарчук – 13 років;
Владислава Майборода – 13 років;
Лідія Павріанідіс – 13 років;
Лілія Руденко – 13 років;
Марина Текін – 13 років;
Ірина Могитич – 13 років;
Наталія Гольфінер – 14 років;
Давид Касаткін – 15 років;
Дмитро Лабінський – 23 роки.
Російська прокуратура просила їм до 24 років колонії. Декілька фігурантів повідомили про тортури та погані умови тримання в російському СІЗО. Інші підсудні відмовилися визнавати суд та спілкуватися з ним.
Представник українського Координаційного штабу поводження з військовополоненими Петро Яценко зазначив, що міжнародне гуманітарне право забороняє суд над полоненими. «Нинішнє судилище – лише частина російської пропаганди. Але це не стане перешкодою для України, щоб повернути своїх захисників та захисниць. Усі полонені обов’язково будуть повернуті додому. Оголошення вироку не перешкоджає проведенню обмінів», – наголосив він.
Блокада Маріуполя розпочалася в перші дні повномасштабного російського вторгнення і тривала до середини травня 2022 року, коли останні захисники заводу «Азовсталь» вийшли з нього за домовленістю щодо подальшого обміну. 20 травня міністерство оборони Росії заявило, що завод «Азовсталь» у Маріуполі перейшов під контроль сил РФ. Російське військове відомство заявило, що всього «в полон здалися» 2439 українських військових, які перебували на території заводу. Згодом частину їх обміняли на російських полонених.