У літературному музеї презентували фотовиставку французького кінодокументаліста Жакі Леба
НовиниУ Житомирському літературному музеї презентували персональну виставку французького кінодокументаліста та фотографа Жакі Леба. В експозиції із назвою "Україна очима француза" представлено 35 фотографій з моментами життя українців у різних містах після 24 лютого 2022 року, повідомляє Суспільне Житомир.
Жакі Леба каже, що оскільки на момент початку повномасштабної війни він був в Україні, то почав знімати і фільмувати все, що відбувається у різних містах.
"Знімав, зокрема, у Коростені, Житомирі, Бородянці, Бучі, Ірпені, Маріуполі та інших містах. Я хотів продемонструвати, що Україна страждає. І страждають всі люди: не тільки військові на фронті, – хоча вони найбільше,– а й цивільні люди. Жінки і діти, люди старшого віку. Всі отримують сильний біль від війни", – говорить фотограф.
Під час зйомок у містах одразу після обстрілів армією вражали людські емоції, запах пороху та руйнування, каже фотограф. Одна зі світлин із назвою "Україна поранена", зроблена у Бучі, за словами Жакі, продовжує вражати його щоразу, як він на неї дивиться.
"Ця фотографія була показана у багатьох медійних виданнях світу. І я вважаю, що тут сконцентрований весь людський біль. На цій світлині дідусь обіймає свою внучку. А позаду – їхній повністю зруйнований будинок", – каже фотограф, розповідаючи про світлину.
Жакі переїхав до Житомира понад чотири роки тому. Після повномасштабного російського вторгнення залишився в Україні. Розповідає, що 24 лютого 2022 року прокинувся від звуку гелікоптерів, які пролітали над будинком і вже потім почув вибухи. А наступного дня побачив, як активізувалися люди: як жінки почали плести маскувальні сітки для воїнів, а чоловіки – робити "коктейлі Молотова". Зі слів Жакі, він тоді сам собі сказав: якщо поїде з України, то потім не зможе дивитися на себе в дзеркало.
Свою персональну колекцію світлин митець показує в Україні вперше. До цього експонував її у Бельгії, Франції, Канаді та інших країнах. Під час презентацій він розповідає про Україну – про її звичаї, традиції, а також про те, як вона протистоїть російському агресору.
"За кордоном мені насправді дуже легко показувати і розповідати про Україну, про те, яка вона зазвичай – скромна, красива, мужня, смілива, готова до самопожертви. Завжди готова робити все для своєї родини. А на противагу їй ворог – агресорка-Росія – дуже ревнує її і заздрить кращому добробуту українців. Україна багатша, у неї родючіші землі, вона добріша. Я розповідаю, що Україна – це ворота до Європи. І вона зараз захищає всю Європу", – каже Жакі журналістам.
Серед творчих планів французького кінодокументаліста – зняти та зафільмувати міста України після відбудови.
"Після перемоги України над російськими військами я хочу зняти Одесу, зняти сходи Потьомкіна. В Україні є дуже багато привабливих і туристичних місць, які потрібно показати світові. А найближче – у травні цього року вийде документальний фільм про Україну, який побачить увесь світ", – каже чоловік.
Виставка світлин французького кінодокументаліста – це шанс розповісти світові правду про Україну, говорять відвідувачі.
"Висвітлювати війну в Україні сьогодні дуже важливо. І не тільки для України, а й для інших країн світу. Я ціную можливість бачити ці кадри. І ціную те, що це бачать люди за кордоном. І що на це звертають увагу іноземці. І тому поважаю те, що робить Жакі Леба, – каже відвідувачка виставки Анастасія Каменчук.
"Ми сьогодні сюди прийшли сюди, щоб на свої очі побачити ці світлини, – говорить ще одна відвідувачка Дар'я Маслова. – Бо ті світлини, які ми бачимо, наприклад, у телеграм-каналах чи інших месенджерах, – вони не так чіпають душу, як ось ці, на які ми зараз дивимося. Вони наче живі. Ми дивимося на них і наче знову переживаємо події ще недавнього часу. Я погоджуюся з Анастасією в тому, що висвітлювати війну в Україні зараз дуже важливо як для українців, так і для всього світу".
"Цінність цієї виставки полягає в тому, що вона представлена іноземцем. А це свідчить про те, що той біль, той жах і жахіття, які переживають зараз українці, їх паралельно проживає увесь світ. Загалом сама виставка – вона фотодокументальна. А це такий вид мистецтва, який фіксує момент зараз і негайно, тобто у цю хвилину. І крім того, він не потребує подальшого певного фотооброблення – у фотошопі чи якихось інших редакторах. Тому ті емоції, ті речі, які закарбовані у світлинах, сповнені правди", – каже керівник Житомирського обласного краєзнавчого музею Роман Насонов, який теж відвідав виставку Жакі Леба.
Виставка "Україна очима француза" працюватиме у літературному музеї до кінця березня.