військові видатки України в 2022-му зросли на 640% ВВП порівняно з 2021-м

Головне
військові видатки України в 2022-му зросли на 640% ВВП порівняно з 2021-м

Військові витрати в усьому світі зросли на 3,7 відсотка у 2022 році до рекордних 2,24 трильйона доларів. При цьому Центральна та Західна Європа зазнали найбільшого річного зростання з часів Холодної війни, а Україна збільшила свої витрати до безпрецедентного рівня на тлі російської агресії. Про це йдеться в даних, оприлюднених Стокгольмським інститутом дослідження проблем миру (SIPRI) 24 квітня.

За даними SIPRI, Сполучені Штати, Росія та Китай і надалі витрачають найбільше у цій сфері, на них припадає 56 відсотків загальносвітових військових витрат.

Згідно зі звітом, військова допомога Україні та занепокоєння щодо посилення загрози з боку Росії сильно вплинули на витрати багатьох інших держав, як і напруженість у Східній Азії.

«Постійне зростання глобальних військових витрат в останні роки є ознакою того, що ми живемо у все більш небезпечному світі», – коментує старший науковий співробітник Програми військових витрат і виробництва озброєнь SIPRI Нан Тіан.

Читайте також: Російські військові, ймовірно, знову почнуть штурми Вугледару – Сили оборони

За його словами, держави зміцнюють свої армії у відповідь на погіршення безпекового середовища, адже не очікують покращення найближчим часом.

Як оцінює Інститут, військові витрати Росії зросли на 9,2 відсотка у 2022 році до приблизно 86,4 мільярда доларів, що еквівалентно 4,1% валового внутрішнього продукту Росії. У 2021-му показник становив 3,7 відсотка.

«Різниця між бюджетними планами Росії та її фактичними військовими витратами у 2022 році свідчить про те, що вторгнення в Україну обійшлося Росії набагато дорожче, ніж вона очікувала», — сказала директорка програми військових витрат і виробництва озброєнь SIPRI Люсі Беро-Сюдро.

Військові витрати України сягнули 44 мільярдів доларів у 2022 році – колосальне збільшення на 640%. Автори звіту назвали це «найбільшим однорічним збільшенням військових витрат країни, яке коли-небудь фіксувалося в даних SIPRI».

«Внаслідок збільшення та шкоди економіці України, пов’язаної з війною... військові витрати як частка ВВП зросли до 34% ВВП у 2022 році в порівнянні з 3,2 відсотка у 2021 році», – йдеться в звіті.

Натомість Сполучені Штати – беззаперечний лідер у світі за військовими видатками – витратили 877 мільярдів доларів у 2022 році, що на 0,7 відсотка більше, ніж торік, із урахуванням інфляції. Це дорівнює 39 відсоткам загальних світових військових витрат і втричі більше, ніж витратив Китай, який посідає друге місце.

Витрати країн Центральної та Західної Європи сягнули 345 мільярдів доларів у 2022 році, перевищивши в реальному вираженні рівень 1989 року, коли закінчувалася Холодна війна.

«Вторгнення в Україну негайно вплинуло на рішення щодо військових витрат у Центральній і Західній Європі. Це стосується й багаторічних планів збільшення витрат кількох урядів», – сказав Дієго Лопес да Сілва, старший науковий співробітник SIPRI.

Він припустив, що військові витрати в регіоні продовжуватимуть зростати в найближчі роки.

Фінляндія, яка нещодавно стала 31-м членом НАТО, лідирувала у цьому зростанні зі збільшенням військових витрат на 36 відсотків. За нею йде Литва (зростання на 27%), Швеція, яка прагне до членства в НАТО (зростання на 12%), і Польща (зростання на 11%).

«Хоча повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року, безумовно, вплинуло на рішення щодо військових витрат у 2022 році, занепокоєння щодо російської агресії наростало набагато довше», – сказав дослідник Інституту Лоренцо Скараццато.

Він вказав на те, що багато колишніх держав Східного блоку збільшили свої військові видатки більше ніж удвічі після початку російської агресії проти України з анексії Криму 2014 року.

У SIPRI заявили, що всі зміни у відсотках виражені в реальному вимірі в постійних цінах 2021 року.

Новини

24 Квітня 2024

Команда з Житомирщини виборола призові нагороди на Всеукраїнських змаганнях з фігурного катання на роликових ковзанах

У Житомирі провели аудит безпеки території скверу що на розі вулиць Князів Острозьких та Київської

23 Квітня 2024

У Житомирі на Покровській у водійки виявили арбалет, її зупинили під час комендантської години

Спортсмени-бодібілдери із Житомирщини здобули золоті нагороди на чемпіонаті України

У Житомирі патрульні допомогли дістатися додому літній жінці, яка не пам'ятала де живе

На Житомирщині можливе початкове затоплення заплав річок через дощі

У одному з господарських магазинів Коростишева сталася пожежа: що відомо?

22 Квітня 2024

У Коростені відбувся ХІV відкритий Всеукраїнський конкурс юних баяністів-акордеоністів імені Анатолія Білошицького

Спортсмени з Житомирщини – на пʼєдесталі чемпіонату Європи з гирьового спорту

21 Квітня 2024

У Житомирі пластуни відзначили 112-ту річницю з дня першої пластової присяги

У громадському транспорті Житомира подорожчав проїзд: як можна зекономити на поїздках

На Житомирщині затримали п'яного водія, який намагався відкупитися від поліцейських

20 Квітня 2024

На Житомирщині повідомлено про підозру держреєстратору за незаконну реєстрацію права довгострокової оренди землі

Всі новини ⇢