заяви Кремля щодо Курщини націлені на затягування переговорів про перемир’я

Головне
заяви Кремля щодо Курщини націлені на затягування переговорів про перемир’я

Кремль, ймовірно, готується посилити свій наратив, який звинувачує українські сили у воєнних злочинах у Курській області Росії, намагаючись дискредитувати українську армію, підірвати підтримку України Заходом і затягнути переговори щодо 30-денного припинення вогню, запропонованого США, пише у своєму звіті американський Інститут вивчення війни.

ISW звертає увагу на те, що російський президент Володимир Путін, інші особи російського уряду, російські державні ЗМІ й прокремлівські рупори нещодавно посилили заяви, звинувачуючи українські війська у скоєнні воєнних злочинів у Курській області під час семимісячної операції.

«Російські ультранаціоналістичні голоси, у тому числі пов’язані з Кремлем, останніми днями все частіше посилюють заяви Путіна і твердження російських державних ЗМІ, які звинувачують українські сили у воєнних злочинах, зокрема у стратах цивільних жителів у Курській області… Ці заяви є необґрунтованими», – йдеться у звіті.

Аналітики наголошують, що Путін, ймовірно, має намір використати цей наратив, неправдиво зображаючи українські війська як жорстоких воєнних злочинців – як це зробив Кремль наприкінці 2021-го і в 2022 роках, щоб виправдати повномасштабне вторгнення Росії в Україну – «щоб зіпсувати або відстрочити дискусії про 30-денне припинення вогню, особливо на противагу спробам Путіна показати себе милосердним лідером».

Російські ультранаціоналістичні голоси використовували ці звинувачення Путіна і російських державних ЗМІ проти українських сил, щоб підтримати свої заклики до відмови Росії від будь-якого припинення вогню в Україні й виправдати жорстоке поводження з українськими силами на полі бою, йдеться в повідомленні.

«ISW часто повідомляв про різке зростання кількості підтверджених росіянами страт українських військовополонених у 2024 році й на початку 2025 року, ймовірно, за наказом російського військового командування. ISW спостерігав повідомлення про страти російськими військами українських військовополонених поблизу Суджі 13 березня», – заявили аналітики.

13 березня у відповідь на пропозицію США й України про тимчасове припинення вогню Путін запитав, чи повинна Росія дозволити українським військам залишити Курську область РФ «після того, як вони скоїли багато злочинів проти мирного населення», і 14 березня повторив ці заяви. Слідчий комітет Росії оголосив 12 березня, що починає розслідування ймовірних воєнних злочинів у районах Курської області РФ, де йшли важкі бої, й оголосив про засудження двох українських військових за ймовірний «тероризм» і «воєнні злочини» в Курській області 14 березня.

Президент США Дональд Трамп, говорячи 14 березня про переговори американської сторони з російським президентом Володимиром Путіним, заявив, що «тисячі» українських військових нібито перебувають у «повному оточенні і дуже поганому та вразливому становищі».

Путін 14 березня відреагував на заклик Трампа, заявивши «що в разі складання зброї і здачі в полон їм (військовослужбовцям ЗСУ – ред.) буде гарантовано життя і гідне поводження відповідно до норм міжнародного права і закону Російської Федерації».

Натомість Генеральний штаб Збройних сил України заявив, що повідомлення про нібито «оточення» російськими військами українських підрозділів у Курській області Росії не відповідають дійсності.

У Генштабі наголосили, що такі повідомлення «створюються росіянами заради політичних цілей і тиску на Україну й партнерів».

В ISW раніше неодноразово зауважували, що заяви представників російської влади свідчать про те, що Кремль не готовий брати участь у добросовісних переговорах щодо припинення російської війни проти України.